Без рубрики

Англійські прислів’я про одяг

27.12.2017

Англійські прислів’я про одяг: clothes speak for men

Англійські прислів'я про одяг

«Не можна бути занадто добре одягненим або занадто добре освіченим», — говорив видатний денді всіх часів Оскар Уайльд.

Він досконало вивчив усі способи справити незабутнє враження як своїм парадоксальним розумом, так і своїм вражаючим, екстравагантним, а часом і шокуючим зовнішнім виглядом.

Сьогодні ми беремо афоризм Уайльда в якості орієнтира і пропонуємо вам підняти свій рівень начитаності, збільшити багатство мови, а заодно і задуматися про те, що саме керує вами, коли ви одягаєтеся щоранку. Допоможуть в цьому англійські прислів’я про одяг, які відображають ставлення всієї британської нації до такої тривіальної і такої необхідної речі, як пристойний зовнішній вигляд.

Дослівний переклад: Добротний одяг відкриває всі двері.

Аналог російською: Зустрічають по одягу, проводжають по розуму.

значення: Англійське прислів’я повністю збігається за змістом зі своїм російським еквівалентом, але в британському варіанті не існує другій частині прислів’я, яка ставить інтелектуальні здібності вище зовнішнього вигляду людини. Очевидно, представникам англійського суспільства цілком вистачає відкритих дверей, а далі можна зміцнити свою репутацію за допомогою такту і здібностей до витонченої small talk. Зрештою, приходиш до висновку, що:

Дослівний переклад: Одяг прикрашає людину.

Аналог російською: По одягу зустрічають.

значення: Вперше цю думку у вигляді афоризму сформулював — ну хто ж ще? — Вільям Шекспір. У першому акті «Гамлета» Полоній заявляє: «The apparel oft proclaims the man» — «По сукні часто судимо ми про людей». Що цікаво, на протязі багатьох століть в різних країнах і культурах, від Стародавньої Греції до середньовічної Японії і Британії часів королеви Єлизавети I, існували так звані сумптуарні закони, іншими словами, закони про розкіш, які регламентували, в тому числі, і зовнішній вигляд людини і його одяг. Таким чином, крій і матеріал наряду безпосередньо вказував на соціальний статус людини, в нього одягненого.

На щастя, сьогодні мода і вимоги до зовнішнього вигляду як ніколи ліберальні, тому для 21 століття актуальні прислів’я з протилежним значенням:

Дослівний переклад: Не по одязі судять про людину.

Дослівний переклад: Чернець не впізнав по каптура, а людина — за нарядом.

Дослівний переклад: Чоловіка робить джентльменом не гарний піджак.

Аналог російською: Чи не одяг прикрашає людину.

значення: Все ж досить ризиковано покладатися виключно на помітну одяг, бажаючи пустити пил в очі або здаватися більш впливовим в очах інших людей. Образ людини заможної і вихованого складається з манер, акценту, забобонів і улюблених тем для розмови.

Англійські прислів'я про одяг

Проте, не можна заперечувати, що:

Дослівний переклад: Красиві птахи красиві своїм оперенням.

Аналог російською: Одяг прикрашає людину.

значення: Психологічно ми все ще залежні від першого семісекундного враження про людину, яка на 70% складається з нашої думки про його зовнішній вигляд. На жаль, перше враження може бути оманливим:

 • Clothes may make the man, but his backbone grows from childhood.

Дослівний переклад: Одяг, може бути, і прикрашає людину, але його хребет зростає з раннього дитинства.

 • It’s not the clothes that count, but the things the clothes cover.

Дослівний переклад: Значення має не одяг, а те, що знаходиться під нею.

 • An ape’s an ape, a varlet’s a varlet, though they be clad in silk or scarlet.

Дослівний переклад: Мавпа залишається мавпою, а негідник залишається негідником, навіть будучи одягненим в шовк і пурпур.

значення: Під розкішним одягом можна приховати натуру людини, але не змінити її.

З іншого боку, одяг може дійсно змінити на краще людини і тим самим змінити думку оточуючих про нього. Лондонські денді сформулювали точний висновок:

Дослівний переклад: Людину створюють дев’ять кравців.

Аналог російською: Наряди пень, і пень хороший буде.

Зрозуміло, економити на своєму вбранні — це поганий тон, до того ж, погана якість одягу автоматично знижує твій статус в очах оточуючих, а скупий платить двічі, або, як сказали б британці:

Дослівний переклад: З поганого матеріалу не пошиєш гарний одяг.

Дослівний переклад: З свинячого вуха шовковий гаманець не пошиєш.

Необхідно тверезо оцінювати свої можливості і розумно розпоряджатися своїми коштами. Ця думка втілилася в наступних прислів’ях:

Дослівний переклад: Шей пальто, виходячи з тканини.

Аналог російською: Живи не так, як хочеться, а так, як можеться.

 • Stretch your arm no further than your sleeve will reach.

Дослівний переклад: Чи не простягай руку далі, ніж дозволяє тобі рукав.

значення: Не витрачай більше, ніж можеш собі дозволити.

 • Stretch your legs according to (the length of) your coverlet.

Дослівний переклад: Витягай ноги, виходячи з довжини свого ковдри.

Аналог російською: За своєму ліжку простягай ніжки.

значення: Дій, виходячи з обставин або доступних ресурсів. Не витрачай більше, ніж можеш собі дозволити.

Якщо в 19 столітті було потрібно відвідати дев’ять кравців, щоб зібрати пристойний костюм, краще було починати готуватися до якогось відповідального події завчасно. Звідси пішла наступна прислів’я:

Дослівний переклад: Чи не берися шити собі плащ, коли починає йти дощ.

Аналоги російською: Поки грім не вдарить, мужик не перехреститься. Коли на полювання їхати, тоді і собак годувати.

значення: Ще одне нагадування хронічним прокрастинатори, що краще не згадувати про важливого завдання в останній момент і намагатися виконати її в агонії і паніці. І якщо вже хтось в розмові згадав цей вислів по відношенню до вас, змиріться і прийміть критику, іншими словами:

Дослівний переклад: Якщо ковпак впору, носи його. Якщо черевик впору, носи його.

Аналог російською: На злодієві шапка горить.

значення: Якщо ти приймаєш це на свій рахунок, значить, на те є об’єктивна вагома причина. Якщо чийсь коментар об’єктивний, прийми його. Особливо часто ця фраза вживається в ситуації, коли людина, ображений негативним відгуком про свою персону, скаржиться комусь сторонньому, а його співрозмовник вимагає зізнатися, що звинувачення небезпідставно. Якщо в російській еквіваленті прислів’я фігурує шапка, то в англійській версії — a dunce’s cap, безглуздий ковпак, паперовий конус, який у вигляді покарання повинен був носити ледачий учень.

Раз вже ми згадали ковпак недотепи, слід також звернутися до інших предметів одягу, які є реаліями британської історії та культури і фігурують в ряді прислів’їв:

Дослівний переклад: Чи не прибирай речі, поки не закінчиться травень.

значення: У Стародавній Греції, а пізніше і в Британії травень вважається нещасливим місяцем, і марновірство вимагало не носити новий одяг до кінця місяця, щоб уберегти себе від невдач. З іншого боку, clout (варіанти написання — clowt, clowte, cloot, clute) — це аналог теплого верхнього одягу, тим самим, це прислів’я підтверджує справедливість прислів’їв про непередбачуваність британської погоди.

Дослівний переклад: Від дерев’яних черевиків до дерев’яних черевиків проходить всього три покоління.

значення: Черевики на товстій дерев’яній підошві були традиційною в північній і західній Англії взуттям людей, зайнятих важкою ручною працею. Саме в графстві Ланкашир з’явилася прислів’я, яка означає, що як би не розбагатів людина найбіднішого походження, який пробився «в люди», його правнук розтрачує весь сімейний капітал і знову опиниться в злиднях.

Аналог російською: Своя сорочка ближче до тіла.

значення: Kirtle — це камзол, куртка або довге жіноче плаття, а smock — сорочка, яка носилася як нижню білизну. Нижня сорочка сприймалася буквально як «друга шкіра», саме тому для людини завжди більш цінним, значущим і важливим буде те, що стосується безпосередньо його. Будь-яка людина завжди буде ставити власне благополуччя або благоденство своїх близьких вище проблем і інтересів сторонніх людей.

Беріть приклад з британських модників, піднімайте собі настрій гарним одягом і не соромтеся говорити по-англійськи, навіть якщо внутрішньо боїтеся зробити помилку. Пам’ятайте, що невеликі шорсткості в спілкуванні в 99,99% відсотках випадків залишаються непоміченими, і тільки ви будете знати, що десь допустили неточність. Як сказали б британці, only the wearer knows where the shoe pinches.

коли і де зручно

 • Як це працює
 • програми навчання
 • форми навчання
 • викладачі
 • вартість
 • Корпоративним

8 800 100 52 02

© Онлайн-школа іноземних мов "LINGVISTER" 2011-2018

 • Спроектовано в КОНГРЕВ
 • Дизайн — Aiva Studio

Ми зв’яжемося з Вами протягом години в робочий час. Зверніть увагу: ми працюємо з 9.00 до 18.00 за московським часом (GMT + 3 години), вихідні — субота і неділя

Дякуємо! Ваше питання вiдправлено.

Ми зв’яжемося з Вами протягом години в робочий час.

Дякуємо! Ваша заявка прийнята.

Ми зв’яжемося з Вами протягом години в робочий час.

Джерело: Англійські прислів’я про одяг

Також ви можете прочитати