Без рубрики

Антисептики — з’єднання металів галогенсодержащие речовини

13.12.2017
Антисептики - з'єднання металів галогенсодержащие речовини

Datalife Engine Demo

Галогеносодержащів антисептики представлені препаратами, що містять хлор і йод. Найбільш активні препарати, що містять елементарні галогени або звільняють їх. Одним з препаратів, відщеплюється хлор, є хлорамін Б, що має антисептичні та дезодоруючі властивості. Його застосовують для знезараження виділень хворих (наприклад, при черевному тифі, холері, туберкульозі та ін.), Предметів побуту, неметаллического інструментарію, а також для обробки рук і інфікованих ранових поверхонь.

Значне число антисептиків представлено сполуками (солями) металів.

Місцева дія солей металів пов’язано з денатурацією білків. Утворені при цьому альбумінати можуть бути щільними і пухкими. У першому випадку на поверхні тканини утворюється плівка, тканина ущільнюється, запалення зменшується. Ця картина типова для в’яжучого дії. При більш глибокому проникненні речовини відбувається роздратування клітин і нервових закінчень. Крайнім виявом є припікаючу дію солей металів. Останнє тим виражене, ніж більш розчинні альбумінати.

Ртуті окис жовту найчастіше використовують при інфекційних ураженнях очей (наприклад, при кон’юнктивітах, кератитах). Ртуті амідохлорід призначають зазвичай при шкірних захворюваннях типу піодермії.

Гостре отруєння ртутними сполуками, як правило, пов’язане з випадковим або навмисним прийомом всередину ртуті дихлорида. Воно проявляється болями в області живота, блювотою, проносом (результат прижигающего дії на слизову оболонку травного тракту), а також змінами з боку ЦНС (збудження, що змінюються пригніченням) і серцево-судинної системи (гостра недостатність серця, колапс). Через 2-4 дня наростає симптоматика, пов’язана з некротичними змінами з боку нирок ("сулемовая нирка") І травного тракту (стоматит, виразковий коліт). Лікування гострого отруєння ртуті дихлорид полягає перш за все в попередженні всмоктування препарату. З цією метою промивають шлунок, вводять в нього розчин антидоту ртутних з’єднань унітіолу (містить сульфгідрильні групи, що зв’язують ртуть). Іноді вводять вугілля активоване, невеликі обсяги розчинів в’яжучих речовин, молоко, яєчний білок. Промивання шлунка слід проводити з великою обережністю, так як ртуті дихлорид пошкоджує слизову оболонку стравоходу і шлунка. Потім призначають проносні засоби, а також сифонні клізми з розчином унітіолу.

Група окислювачів — Мають антисептичну і дезодорує дією. Принцип дії обох препаратів полягає в звільненні кисню.

Антисептичну дію атомарного кисню виражено більшою мірою, ніж молекулярного. Атомарний кисень забезпечує антимікробну і дезодорує, а що утворюється марганцю окис (МПНВ) — в’яжучий ефект. У великих концентраціях калію перманганат подразнює і припікаючу дію.

Застосовують препарат в розчинах для полоскань, спринцювань, зрошення ран, обробки опікових поверхонь, промивання шлунка у випадках отруєння морфіном, фосфором і ін.

До групи барвників відноситься ряд з’єднань, що мають різне хімічну будову. Найбільш широке застосування має похідне тріфенілметана — діамантовий зелений. Іноді використовують похідне фенотіазину — метиленовий синій і похідне акридину — етакридина лактат.

Хлорамін, розчин йоду спиртовий, поливидон, хлоргексидин, розчин перекису водню, калію перманганат, діамантовий зелений, метілтіонінія хлорид.

Хлорамін Б (Сhloraminum В).

Синоніми: Сhlorazene, Chlorogenium, Neomagnol (Tochlorine, Tolamine є толуольного aналогамі хлорамінa Б).

Діє як антисептичний і дезодоріруюшее засіб. Володіє також сперматоціднимі властивостями.

Використовують для лікування інфікованих ран (промивання, змочування тампонів і серветок 1, 5 — 2% розчином), дезінфекції рук (0, 25 — 0, 5% розчин), неметаллического інструментарію.

Для знезараження предметів догляду та виділень при брюшнотифозной, паратифозної, холерної та інших інфекціях кишкової групи і при крапельних інфекціях (скарлатина, дифтерія, грип та ін.) Застосовують 1 — 2 — 3% розчин, при туберкульозної інфекції — 5% розчин. Для дезінфекції користуються іноді розчинами хлораміну: додавання аміаку, сульфату або хлориду амонію підвищує бактерицидність розчинів.

РОЗЧИН ЙОДУ СПИРТОВИЙ 5% (Solutio Iodi spirituosa 5%). (Розчин йоду спиртовий 10% виключений з номенклатури лікарських засобів.)

Синоніми: Йодна настойка 5%, Tinctura iodi 5%.

Водно-спиртовий розчин йоду 5% містить йоду 5 г, калію йодиду 2 г, води і спирту 95% порівну до 100 мл.

Застосовують зовнішньо як антисептичний, подразнювальний та відволікаючий засіб при запальних та інших захворюваннях шкіри і слизових оболонок. Як відволікаючий засіб застосовують також при міозиті, невралгіях.

Всередину призначають для профілактики атеросклерозу від 1 до 10 крапель 1 — 2 рази на день курсами до 30 днів 2 — 3 рази на рік; для лікування атеросклерозу — по 10 — 12 крапель 3 рази на день; при лікуванні сифілісу — від 5 до 50 крапель 2 — 3 рази на день. Розчин приймають в молоці після їжі.

ХЛОРГЕКСИДИН (Сhlorhexidinum). 1, 6-Ді-(пара-хлорфеніл-гуаніда) -гексан.

Синоніми: Гибітану, себідін, Хібітан, Abacil, Biotensid, Chlorohex, Corsodyl, Fimeil, Hexadol, Hexol, Hibitane, Nоlvasan, Рlivasept, Rotersept, Sebidin, Septalone, Soretol, Sterilone і ін.

Випускається у вигляді біглюконат (Chlorhexidini bigluconas).

Хлоргексидин є одним з найбільш активних місцевих антисептичних засобів.

У хімічному відношенні є діхлорсодержащім похідним бігуанідів. За структурою дуже близький до Бігумаль (див.).

Хлоргексидин чинить швидку і сильну бактерицидну вплив на грампозитивні і грамнегативні бактерії. Не діє на віруси і спори.

Препарат стабільний і після обробки ним шкіри (рук, операційного поля і ін.) Зберігається на ній у певній кількості, що продовжує давати бактерицидний ефект. Препарат зберігає активність у присутності крові, гною, хоча кілька знижену.

Хлоргексидин ефективний також відносно збудників венеричних хвороб: трепонем, гонококів, трихомонад.

Застосовують для обробки операційного поля і рук хірурга, стерилізації хірургічного інструментарію, а також при гнійно-септичних процесах (промивання операційних ран, сечового міхура та ін.) І для профілактики венеричних хвороб (сифіліс, гонорея, трихомоніаз).

Препарат випускається у вигляді 20% водного розчину. Для обробки операційного поля розводять 20% розчин 70% етиловим спиртом у співвідношенні 1:40. Отриманим 0, 5% водно-спиртовим розчином хлоргексидину біглюконат обробляють операційне поле 2 рази з інтервалом 2 хв. Для швидкої стерилізації інструментів застосовують той же розчин протягом 5 хв.

Для дезінфекції ран, опіків використовують 0, 5% водний розчин; для дезінфекції рук — 0, 5% спиртовий розчин або 1% водний розчин.

При використанні препарату для обробки рук хірурга можливі минущі сухість і свербіж шкіри, дерматити; можлива також клейкість шкіри рук протягом 3 — 5 хв.

Препарат протипоказаний при схильності до алергічних реакцій і при дерматитах. Небажано одночасне застосування препаратів йоду щоб уникнути розвитку дерматитів. Не слід користуватися розчинами, хлоргексидину для обробки кон’юнктиви і для промивання порожнин.

О, 1% водним розчином хлоргексидину біглюконат можна також користуватися для загальної дезінфекції приміщень, санітарного устаткування і т.п.

Для індивідуальної профілактики венеричних хвороб випускається у вигляді 0, 05% розчину в спеціальній полімерній упаковці по 100 мл.

Що випускається за кордоном препарат Дістер (Disteril) містить 1, 5% хлоргексидину біглюконат і 15% бензалконію (поверхнево-активний антисептик), а також барвник. Додавання бензалконію посилює дезінфікуючий дію, а барвник дозволяє точно визначати плошадь обробленої шкіри. Застосовується для обробки операційного поля, дезінфекції медичного обладнання.

Сібікорт (Sibicort). Мазь, що містить хлоргексидину біглюконат (1%) і гідрокортизон (1%).

Має антибактеріальну та протизапальну дію. Застосовують при гострій і хронічній екземі, дерматитах з супутніми бактеріальними інфекціями.

Мазь наносять на уражену ділянку шкіри тонким шаром 1 — 3 рази на день протягом декількох днів. Тривале застосування не рекомендується.

Протипоказання: вірусні захворювання шкіри, алергія до хлоргексидину.

Розчин перекису водню (Solutio Нуdrogenii реroxidi diluta).

Зміст перекису водню становить близько 3%.

Застосовують розчин перекису водню в якості дезинфікуючого і дезодорує для промивань і полоскань при стоматиті, ангіні, гінекологічних захворюваннях і ін.

Якщо в рецепті прописано "Solutio Hydrogenii peroxidi" без вказівки концентрації, відпускають Solutio Нуdrogеnii реroxidi diluta (містить 2, 7 — 3, 3% Н 2 О 2). Якщо прописаний розчин інший концентрації (не 3%), то його готують з розчину перекису водню концентрованого (пергідролю) або з розчину перекису водню (офіцинального) шляхом розведення водою, з урахуванням фактичного вмісту перекису водню у вихідному препараті.

Містить 27, 5-31% перекису водню Н 2 О 2.

Застосовують у вигляді розчину для полоскань і змазування при запальних захворюваннях слизових оболонок (стоматити, ангіна), для лікування гнійних ран і т.п. При необхідності призначають більш міцні концентрації, ніж офіцинальний розчин перекису водню. У дерматологічній практиці застосовують як депігментуючих кошти.

Калій перманганату (Кalii permanganas).

Синоніми: Калій марганцевокислий, Кalium hypermanganicum.

При взаємодії з органічними (вугілля, цукор, танін) і легко окиснюються може статися вибух. Є сильним окислювачем.

Застосовують як антисептичний засіб зовнішньо у водних розчинах для промивання ран (0, 1 — 0, 5%), для полоскання порожнини рота і горла (0, 01 0, 1%), для змазування виразкових і опікових поверхонь (2 — 5%) , для спринцювань і промивань в гінекологічній і урологічній практиці (0, 02 — 0, 1%).

Розчини (0, 02 — 0, 1%) застосовують також для промивання шлунка при отруєннях, викликаних прийомом всередину морфіну, аконитина та інших алкалоїдів, а також фосфору.

При отруєннях кокаїном, атропіном, барбітуратами неефективний. Окислення синильної кислоти під впливом перманганату калію відбувається тільки в лужному середовищі.

Діамантовий ЗЕЛЕНИЙ (Viride nitens).

Біс- (пара діетиламіно) -трмфенілангідрокарбінола оксалат.

Зеленувато-золотисті грудочки або золотисто-зелений порошок. Важко розчинний у воді (1:50) і спирті; розчини мають інтенсивно зелений колір.

Застосовують зовнішньо як антисептичний засіб у вигляді 1% або 2% спиртового або водного розчину, для змазування при піодермії, блефариті і т.п.

Джерело: Антисептики — з’єднання металів, галогенсодержащие речовини

Антисептики - з'єднання металів галогенсодержащие речовини

Також ви можете прочитати