Без рубрики

Фарбувальна здатність (інтенсивність) пігменту визначається як здатність …

28.12.2017
Фарбувальна здатність (інтенсивність) пігменту визначається як здатність ...

Барвники відрізняються від пігментів здатністю

лакофарбові вироби

Фарбувальна здатність (інтенсивність) пігменту визначається як здатність його при змішуванні з пігментами іншого кольору впливати на колір одержуваної суміші. Інтенсивним вважається той пігмент, який витрачається в меншій кількості для додання суміші певного відтінку, наприклад при разбеліваніі (змішуванні з білилами).

Фарбувальна здатність пігментів залежить від їх хімічної природи і від дисперсності. З підвищенням ступеня дисперсності красить здатність пігменту збільшується. Додавання наповнювачів, природно, погіршує фарбувальну здатність пігменту, але в ряді випадків це буває економічно доцільно для дефіцитних пігментів з високою інтенсивністю.

Укривістость (здатність, що криє> — це властивість пігменту, розтертого з маслом і нанесеного рівним барвистим шаром, робити невидимим колір закрашиваемой поверхні (грунту). Укривістость пігменту тим краще, чим більш тонкий шар тертої фарби необхідно нанести для зафарбовування нижчого шару без просвічування його кольору.

Укривістость залежить від природи пігменту, його щільності і дисперсності, форми його частинок, а також від різниці коефіцієнтів заломлення пігменту і сполучного речовини. Мале відмінність коефіцієнтів заломлення пігменту і пленкообразующего речовини сприяє утворенню лессірующей (просвічує) барвистої плівки. Такі погано покриваність барвисті склади дає, наприклад, крейда з маслом, у яких близькі коефіцієнти заломлення (1,60 і 1,47). Тому поєднання крейди з маслом (оліфою) не рекомендується. Поєднання крейди з клейовим сполучною, навпаки, дає хороші результати. Хоча сира барвиста плівка мало покриваність в результаті малої різниці коефіцієнтів заломлення крейди і водного клейового розчину (1,6 і 1,35), після випаровування води і заповнення пір між частинками повітрям (коефіцієнт заломлення 1) плівка стає добре покриваність. Цей приклад свідчить про важливість правильного підбору пігменту і пленкообразующего речовини.

При складанні барвистих складів враховують можливість хімічної взаємодії пігменту з речовинами, що містяться як в пленкообразователе, так і в навколишньому середовищі даного приміщення. Наприклад, небажано готувати фарбу з ультрамарину на закисшем клеї або на оліфі, що містить багато свободи жирних кислот, так як від їх дії ультрамарин знебарвлюється. Пігменти, нестійкі до дії лугів, наприклад свинцевий крон і малярська лазур, не слід застосовувати для фарбування по свіжій штукатурці і в барвистих складах, що містять луги (казеїнові і силікатні барвисті склади). 1Пігменти, що містять мідь, ртуть і свинець, отруйні, тому їх не можна застосовувати для фарбування посуду, іграшок, меблів та інших виробів, з якими тісно стикається людина.

За кольором пігменти ділять на ахроматичні (білі, сірі, чорні) і хроматичні (кольорові).

Білі пігменти — це цинкові (Zn), літопон (BaiSO4 + ZnS) та титанові білила (TiCh з додаванням BaaSO). Раніше поширені свинцеві білила для виробництва товарів народного споживання в даний час не застосовують. Вони токсичні, а крім того, покриття на їх основі від дії сірководню темніють. Завдяки високій якості і поширенню природної сировини випуск титанових білил поступово збільшується. З білих пігментів вони найбільш перспективні.

Чорні та сірі пігменти представлені в основному сажами. Темно-сіре забарвлення може бути отримана за допомогою графіту, а сріблясто-сіра з допомогою металевих порошків алюмінію та цинку.

Жовті пігменти — це охра (глина, пофарбована оксидами заліза), свинцевий і цинковий крони (хромати Рг і Zn).

Червоні пігменти — залізний сурик, марс і мумія (залізоокисний пігменти), а також свинцевий сурик (помаранчево-червоний), штучна кіновар (обкладена барвник).

Ккорічневим пігментів відносять умбру (глину, забарвлену оксидами заліза і марганцю) і деякі різновиди залізоокисних червоних пігментів (мумії, Марса, сурику).

Сині пігменти — це в основному ультрамарин, малярська лазур (милори) і фталоцианин міді — органічний пігмент (пігментний барвник), за властивостями не поступається мінеральних пігментів.

Зелені пігменти включають свинцеву і цинкову зелені (суміші кронов з блакиттю), окис хрому (хромову зелень).

Металеві пігменти є тонко подрібнені порошки й пудра алюмінію, міді і цинку та їх сплавів. Вони мають кулясту і лускату форму частинок. Отримують їх подрібненням фольги (головним чином обрізків) або розпиленням розплавленого металу. Металеві пігменти, особливо пігменти, отримані з алюмінієвої фольги, відрізняються високою покривістістю, теплоотражательной здатністю, антикорозійними властивостями і атмосферостой-кісткою. Крім того, вони володіють хорошими декоративними властивостями і використовуються часто як декоративні пігменти. До найбільш поширених відносять мідну (золотістую1) бронзу (сплав міді та цинку). Її застосовують, зокрема, для покриттів, що імітують позолоту.

II. Загальні властивості лакофарбових складів і покрилатий

Лакофарбові покриття з надійними захисними і хорошими декоративними властивостями зазвичай отримують при багатошаровому нанесенні послідовно спочатку грунту і шпаклівки, потім шарів лаку або фарби. Верхній шар фарби часто покривають шаром лаку.

Грунтовки застосовують для підвищення вологостійкості вироби і для поліпшення прилипання (адгезії) плівки фарби до поверхні, що фарбується. Їх наносять першим шаром. Далі для усунення нерівностей поверхні загрунтованих виробів, а також тріщин і вищербин поверхонь, що підлягають фарбуванню, виробляють шпаклівку.

Грунтовки і шпаклівки готують на основі пігментів і наповнювачів (крейди), затираючи їх з лаками. Грунтовки відрізняються від емалевих фарб більш низьким, а шпаклівки — більш високим вмістом пігментів (разом з наповнювачами).

Пленкообразующее речовина (пленкообразователь) є головною складовою частиною будь-якого лакофарбового складу і покриття. Від нього залежать основні і специфічні властивості лакофарбових потягів і покриттів. До основних загальним властивостям лакофарбових складів відносять в’язкість, концентрацію, швидкість висихання, покриваність, токсичність та ін.

В’язкість лакофарбового складу повинна бути не дуже високою, щоб не ускладнювати роботу малярської пензлем або валиками і не застосовувати занадто високого тиску при покритті методом пневматичного розпилення. При надмірному підвищенні в’язкості лакофарбовий складу погано розливається і не повністю заповнює пори і нерівності поверхні, що погіршує адгезію покриття.

Концентрація пленкообразующего речовини в лакофарбовому складі сильно впливає на фізико-механічні та оптичні властивості плівок. Вона повинна бути достатньою для забезпечення необхідної в’язкості лаку або фарби, а також товщини і міцності плівки покриття. Товщина лакофарбового покриття зазвичай становить 60-100 мкм, іноді 300 мкм, що досягається нанесенням декількох шарів (з сушкою після кожного шару). Середня товщина одного шару висохлого покриття, нанесеного розпиленням, коливається від 10 до 25 мкм.

Джерело: Фарбувальна здатність (інтенсивність) пігменту визначається як здатність його при змішуванні з

Фарбувальна здатність (інтенсивність) пігменту визначається як здатність ...

Також ви можете прочитати